Lato to najlepszy moment na przygotowywanie przetworów z owoców. W polskich kuchniach jak grzyby po deszczu mnożą się kolejne słoiczki z dżemami, konfiturami, powidłami i sokami. Wysyp krajowych owoców warto też wykorzystać do stworzenia domowych nalewek. Nigdy ich nie robiłeś? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w przygotowaniu smakowitych nalewek!
Jakie gadżety się przydadzą?
Przed przygotowaniem nalewek należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Co się przyda? Obowiązkowo duże słoiki i butelki, w których alkohol będzie przechowywany. Z piciem nalewek wiąże się pewna tradycja – tego typu trunek pije się niewielkimi łyczkami, a więc potrzebne będą delikatne kieliszki (o pojemności maksymalnej 50 ml). Zazwyczaj podaje się je też w dostępnych w ofercie sklepu https://zasmakujradosci.pl przezroczystych karafkach – zarówno tych likierowych (wysokich, podłużnych), jak i tych z długą i cienką szyjką, a okrągłym zakończeniem.
Z jakich składników można robić nalewki?
Ze względu na użyte składniki, nalewki dzieli się na kilka rodzajów. Największą popularnością cieszą się nalewki owocowe (np. te z truskawek, malin, wiśni, porzeczek, aronii, pigwy, cytryny czy śliwki), korzenne (np. z imbiru), ziołowe (np. miętowe) i mieszane (np. ze słodkości takich jak landrynki). Aby cieszyć się smakiem alkoholu trzeba zainwestować w produkty najwyższej jakości. Dotyczy to przede wszystkim owoców i ziół, które obowiązkowo powinny być świeże i pochodzić z godnych zaufania upraw. Taka sama reguła powinna być stosowana także, co do wyboru alkoholu – wódkę i spirytus należy kupować tylko ze sprawdzonego źródła. Ma to wpływ nie tylko na smak, ale przede wszystkim na zdrowie. Zakup trunków w sklepach gwarantuje jego bezpieczeństwo.
O czym trzeba pamiętać przygotowując nalewki?
Ogólna zasada przyrządzania nalewki jest jedna. Szklaną butelkę lub słoik należy napełnić wybranymi składnikami oraz ulubionymi przyprawami, a całość zalać wysokoprocentowym alkoholem. Ogólnie przyjęło się, że na 1 kg owoców przypada 1 l trunku. Należy jednak pamiętać jeszcze o kilku innych zasadach. Po pierwsze, naczynie w którym będzie przechowywana nalewka musi być szczelnie zamykane. Po drugie, w przypadku owoców z pestkami konieczne będzie ich usunięcie. Po trzecie, nie ma konieczności stosowania alkoholu 96-procentowego – lepszym wyborem będzie klasyczna wódka. Warto dodać też, że dobra nalewka nie będzie dobra po tygodniu od jej przygotowania – zaleca się co najmniej trzy miesięczny czas oczekiwania. Tradycjonaliści wychodzą jednak z założenia, że wysokiej klasy trunek jest gotowy dopiero po kilkunastu miesiącach, a nawet latach.