Smakosze piwa w Polsce w niczym nie przypominają już konsumentów z początków lat dziewięćdziesiątych, dla których wymagania smakowe były niezbyt istotne, bo liczyła się wyłącznie jak najniższa cena. Dzisiaj coraz częściej dokonują oni w pełni świadomego wyboru podczas zakupów. Korzystają na tym przede wszystkim mniejsze browary, które produkują znacznie lepsze piwo wedle własnej, tradycyjnej receptury.
Każdy detal ma znaczenie
Nie trudno się zgodzić ze stwierdzeniem, że warzenie piwa jest swego rodzaju sztuką. Nie każdemu wychodzi ono tak, jak powinno. Ciężko liczyć na to, że nagle wielkie koncerny zaczną wypuszczać na rynek piwa o wybornym smaku, nie zmieniając przy tym zupełnie nic na linii produkcyjnej. Zresztą produkt masowy, nastawiony wyłącznie na jak największy zysk musi zadowalać dość szerokie gusta, co wiąże się z wieloma wyrzeczeniami na etapie jego wytwarzania. Przyjmuje się, że typologia piw zależna jest od metody fermentacji. To w końcu przekłada się bezpośrednio na taki, a nie inny smak. Piwo górnej fermentacji wytwarzane jest m.in. w Polsce. Możemy o nim poczytać na browarnamyslow.com.pl.
O co właściwie chodzi?
Ludzie zajmują się produkcją piwa od tysięcy lat. Jest to najstarszy i zarazem najchętniej spożywany napój alkoholowy na kuli ziemskiej. Fermentacja drożdży stanowi nieodłączony element produkcji tego trunku. W tym przypadku niezwykle dużą rolę odgrywa temperatura, w jakiej proces ten przebiega. Przyjmuje się, że tzw. górna fermentacja odbywa się w przedziale od 16 do 24 st. Celsjusza. Dziś przebiega ona dokładnie tak samo, jak wiele lat temu, z tym że kiedyś wynikało to w dużym stopniu z nieznajomości metod chłodzenia. Piwami górnej fermentacji są przede wszystkim piwa pszeniczne. W Polsce wytwarzane jest ono m.in. przez regionalny Browar Namysłów. Jego charakterystyczny smak tak naprawdę ciężko jest pomylić z jakimkolwiek innym piwem. Z pewnością duża tym zasługa stosowanej przez tego producenta fermentacji górnej.
Prawdziwi koneserzy piwa z pewnością nie mogą narzekać na wybór piw dostępnych w Polsce. Mogą wybierać spośród produktów pochodzących z różnych krańców świata, jak i rodzimych trunków. Dzięki zwiększonemu popytowi otwiera się wiele browarów regionalnych, które potrafią uraczyć nas piwem o wyjątkowym smaku.