Nie warto licytować się, który z krajów Europy ma największą tradycję browarnictwa. Nasze rodzime piwa mają te same prawa co zachodnie złociste trunki. W wielu przypadkach okazuje się, że nasze rodzime browary dorównują wiekiem powstania znanym markom ze starego kontynentu. Mimo iż w internecie znajdziecie informacje głównie o początkach XX wieku, to długo przed nim powstały browary takie jak Namysłów pils położone w województwie opolskim. Przed drugą wojną światową nasz kraj miał ponad 200 czynnych browarów przemysłowych, rzemieślniczych i regionalnych grup piwowarskich. Wiele z ich tradycji kultywowanych jest do dziś pomimo nowocześniejszego procesu produkcyjnego.
Tajemnica przekazywana od pokoleń
Każda firma działająca w przemyśle spożywczym ma swoje tajemnice. Im większa i bogatsza tym więcej ma do ukrycia o swoich produktach. To właśnie te tajemnice świadczą o wysokiej jakości danego wyrobu. W browarnictwie tajemnicą opatrzony jest zarówno skład, który mimo występowania na etykiecie produktu zawsze ma jakieś charakterystyczne dodatki. Podobno najwięcej zależy od procesu warzenia, leżakowania i fermentowania. Teraz wiemy także, że niemałą wartość mają naturalne produkty roślinne sprowadzane od zaufanych rolników. Bez nich piwo nie miałoby swoich charakterystycznych cech smaku. Tajemnicą skrywaną przez piwo pils jest fermentowanie w otwartych kadziach, do którego przyznaje się coraz więcej producentów. Skoro wszyscy o tym wiedzą, trudno mówić o sekrecie. Jednak diabeł tkwi w szczegółach, które znają jedynie ludzie bezpośrednio odpowiedzialni za produkcję. Często powtarza się, że to atmosfera prawdziwych pasjonatów piwa odpowiedzialna jest za sukces browaru. Sporo w tym prawdy ponieważ podobnie jak z winem trzeba lubić swoją pracę i charakteryzować się profesjonalizmem prawdziwego rzemieślnika. Więcej informacji na temat namysłów znajdziesz na www.browarnamyslow.com.pl.
Certyfikat jakości wyrażony smakiem
Żaden trunek alkoholowy nie osiągnie uznania za samo posiadanie procentów w składzie. W przypadku piwa wybór wiąże się zarówno z goryczą jak i wieloma innymi posmakami charakterystycznymi dla producenta. Duże znaczenie ma rodzaj fermentacji (górna lub dolna). Dolna fermentacja tworzy piwa pils zaś górna piwa oparte o pszenicę. Jest tak wiele gatunków, że nie starczyłoby mi dnia by wymienić je wszystkie. Systemy jakości i certyfikaty wręczane browarom są dla nas sygnałem, że proces jego tworzenia był zgodny z zasadami higieny pracy i bezpieczeństwa żywności. Powinien posiadać je każdy producent, więc nie warto kierować się nim jako wyznacznikiem jakości i smaku. Co innego jeśli chodzi o nagrody przemysłu piwowarskiego w Polsce i na świecie. Podczas chmielaków każdy może zagłosować na najlepsze jego zdaniem piwo. To najwyższe wyróżnienie dla producenta, którego zadaniem jest trafić w jak najwięcej kubków smakowych nie tylko smakoszy, ale i ludzi szukających w piwie odprężenia.