Tak jak wina – białe, czerwone czy różowe, tak i piwo ma swoje odmiany: dostać możemy piwo jasne i ciemne, pasteryzowane i niepasteryzowane, słabsze i mocniejsze. To pierwsze jest w Polsce popularniejsze, jednak piwo ciemne również ma swoich zwolenników. Większy jednak wybór na półkach sklepowych znajdziemy piwa jaśniejszego niż ciemnego.
Kolor piwa – różnice
Za kolor piwa ciemnego czy jasnego nie odpowiadają żadne sztuczne barwniki czy konserwanty. Jest to proces całkowicie naturalny. Piwo jasne może mieć różne barwy: od prawie przezroczystej, poprzez jasno-słomkową, złotą czy żółtą. Piwo ciemne ma barwę od bursztynowej, brązowej, czerwonej po całkowicie czarną – przypomina kolor kawy lub coca-coli. Na kolor ma wpływ użycie słodu jęczmiennego, drożdży oraz sposób filtrowania.
Kolejną różnicą tożsamą dla obu tych gatunków piwa jest smak, stopień użycia składników, metoda i receptura warzenia, a także zawartość alkoholu – przeważnie piwa ciemne są mocniejsze od jasnych. Samo leżakowanie i przechowywanie piwa nie ma wpływu na barwę. Niezależnie od gatunku i rodzaju, każde piwo powinno być przechowywane w chłodnym i ciemnym miejscu oraz rozlewane do nieprzezroczystych, nieprzepuszczających promieni słonecznych butelek.
Smak
Piwa jasne (np. dostępne w Intermarche piwo Brewer lub Amber) są delikatniejsze i najczęściej rozlewane w dużych browarach. W upalne dni lepiej nas ochłodzą, są też w przeciwieństwie do piwa ciemnego mniej sycące – piwa jasne mają 230 kcal w 330 ml (mała butelka), piwa ciemne (np. dostępne w Intermarche Porter) są nieznacznie cięższe mają 250 kcal w 330 ml. Piwa jasne występują w różnych wariantach smakowych – na półkach sklepowych można spotkać cytrynowe, malinowe a nawet jabłkowe czy żurawinowe (np. Reed’s), wśród ciemnych piw występują inne warianty smakowe – czekoladowe, kawowe czy wiśniowe.
Jeśli chcemy napić się piwa z miodem, oba warianty mają wiele produktów w ofercie – piwa jasne (np. Łomża, Miodowe) i piwa ciemne (np. Piwo na miodzie, Fortuna). Błędnie jest przeświadczenie, że piwa ciemne mogą być tylko i wyłącznie gorzkie i bardzo mocne – kolor tak naprawdę nie ma na to wpływu. Można warzyć niskoalkoholowe piwa jasne i ciemne, co zapoczątkowali w przypadku piw ciemnych belgijscy piwowarzy.