Piwo można lubić lub nie, jednak nie można odmówić mu ogromnej popularności. W ostatnich latach jest zdecydowanie najczęściej spożywanym rodzajem alkoholu w Polsce i trzecim najczęściej spożywanym napojem w ogóle – w rankingu popularności ustępuje jedynie wodzie i herbacie. Mimo, że przez wielu uważane za pospolity trunek dla mas, to właśnie piwo, a nie wino towarzyszyło ludzkości od praktycznie samych początków cywilizacji i odgrywało niemało rolę w kulturze, rozwoju i historii Europy. Jednym z najważniejszych ośrodków piwowarskich na terenie Polski był przez wieki Gdańsk.
Początki piwa w Gdańsku
Gdańsk powstał u schyłku X wieku. Prawie trzy stulecia później zyskał prawa miejskie wzorowane na prawie niemieckiego miasta Lubeka i uniezależnił się od regionu. Do tego czasu piwo było wytwarzane w wielu gospodarstwach domowych na własny użytek oraz w klasztorach – najstarszy, funkcjonujący do 1833 roku browar klasztorny prowadzony był przez cystersów oliwskich. Już po nadaniu praw miejskich, w Gdańsku zaczęły tworzyć się cechy rzemieślnicze – w tym cechy browarników, słodowników i piwowarów. Choć wszystkie te zawody związane były z produkcją piwa, to każdy z nich pełnił inną funkcję. Browarnicy najczęściej byli zarządcami i właścicielami browarów, piwowarzy specjalizowali się w warzeniu piwa, natomiast słodownicy zajmowali się przygotowaniem słodu. Bardzo szybko browarnictwo stało się jedną z najważniejszych gałęzi lokalnej gospodarki, a związani z nią ludzie najmajętniejszymi obywatelami miasta. Produkcja piwa trwała przez niemalże cały okres istnienia miasta, nawet po przejęciu władzy nad nim przez Zakon Krzyżacki, który również nie gardził złocistym trunkiem i zajmował się jego wytwarzaniem. Jedyny okres przerwy liczył 7 lat i 6 miesięcy, rozpoczął się od zamknięcia w 2001 roku Browaru we Wrzeszczu.
Historyczne gatunki piwa
W 1000-letniej historii gdańskiego browarnictwa pojawiło się wiele gatunków piwa, różniących się od tych, które możemy spożywać dziś składem, smakiem i zawartością alkoholu. Wśród produktów lokalnych browarów znajdowało się między innymi piwo okrętowe (zwane również Schiffsbier), które miało być środkiem na dotykający żeglarzy szkorbut, Danzigerbier (czyli po prostu „piwo gdańskie), Tafelbier (spożywane najczęściej przez robotników fizycznych i najemników) czy ciemne i gęste Jopenbier, które było najlepszym gatunkowo i najdroższym gatunkiem piwa z Gdańska. Właśnie od piwa jopeńskiego pochodziła nazwa ulicy Jopejskiej, w późniejszym okresie zmieniona na Piwną. Piwa z dodatkiem różnych ziół, np. rozmarynu, piołunu, kminku stosowano w celach medycznych. Nawet sam słód piwny był używany jako opatrunek na opuchliznę i inne schorzenia. W dawnych czasach nie tylko dorośli byli konsumentami piwa – piwo dodawano do niektórych potraw, podawanych również dzieciom. Jednym z takich dań była zupa biermuszka.
Historia browarnictwa to tylko jeden z elementów składający się na niezwykłą kulturę Gdańska. Warto do niego się wybrać na kilka dni, by poczuć jego wyjątkowy klimat. Położony w samym centrum miasta Hotel Amber*** jest idealnym miejscem do rozpoczęcia przygody z Gdańskiem.