Początki trunku nazywającego się genièvre giną w mrokach dziejów. Powstał on w XVII wieku na terenie dawnej Holandii, ale popularność uzyskał dopiero w Anglii, gdzie szerzej znany był jako gin. Początkowo ta anglosaska jałowcówka była przede wszystkim kojarzona jako najtańszy alkohol dla najniższych sfer, ale dzisiaj ma wielu amatorów, którzy są gotowi zapłacić za jedną butelkę nawet po kilkaset złotych. Jeżeli również przepadasz za ginem, sprawdź te marki, które warto znać i wypróbować – chociaż niektóre kosztują sporo, to jednak zasługują na uwagę.
Gordon’s London Dry Gin
Idealne połączenie zbożowego alkoholu destylowanego w miedzianych kotłach i naturalnych komponentów roślinnych – swój wyjątkowy smak zawdzięcza jagodom jałowca, nasionom kolendry, arcydzięglowi, a także imbirowi i skórce owoców cytrusowych. Gordon’s London Dry Gin został opracowany przez Aleksandra Gordona w 1769 roku i od tego czasu nadal produkowany jest według oryginalnej receptury. 0,7 litra kosztuje około 70 złotych.
Tanqueray
Angielski gin o lekko słodkim smaku sprzedawany w charakterystycznej zielonej butelce. Był produkowany od 1830 roku w destylarni założonej przez Charlesa Tanquerey, obecnie jest wytwarzany w Szkocji przez markę Diageo. Receptura jest pilnie strzeżonym sekretem, ale wiadomo, że za jego smak odpowiadają jałowiec, kolendra, korzeń arcydzięgla i lukrecja. Doskonale nadaje się do mieszania z wermutem. 0,7 litra kosztuje około 130 złotych.
Martin Miller’s London Dry Gin
Gin o orzeźwiającym smaku z nutką cytryny i cynamonu, produkowany z 10 starannie wyselekcjonowanych ziół na bazie islandzkiej wody. Wytwarzany zgodnie ze starą recepturą w miedzianym alembiku. 0,7 litra kosztuje około 120 złotych.
Plymouth Gin
Tradycyjny gin destylowany w Plymouth w Anglii, który jest produkowany od 1793 roku w Black Friars Distillery, która została założona w połowie XV wieku. Charakteryzuje się lekko słodkim i orzeźwiającym smakiem bazującym na czystej wodzie z Dartmoor. 0,7 litra kosztuje około 120 złotych.
G’ Vine Nouaison Gin
Mocny francuski gin, w którym można wyczuć cynamon, kolendrę, skórkę cytryny i inne przyprawy. Jest produkowany w limitowanych partiach ze spirytusu winnego pochodzącego z winogron z odmiany Ugni Blanc. Ze względu na swój unikatowy smak bezsprzecznie znajduje się w czołówce ginów, które każdy amator tych trunków powinien wypróbować. 0,7 litra kosztuje około 220 złotych.
Hendricks Gin
W charakterystycznej butelce znajduje się niezwykła mieszanina, w której składzie znajdują się miedzy innymi napar z płatków róż oraz ogórek. Uznawany za jednej z najlepszych ginów na świecie. 0,7 litra kosztuje około 190 złotych.
Gin Lubuski
Warto również wspomnieć o polskim ginie, który nie ustępuje jakością tym zagranicznym. To Gin Lubuski, który produkowany jest od 1987 roku zgodnie z tą samą recepturą, która bazuje na naturalnych składnikach pochodzących z ziemi lubuskiej. Doskonale nadaje się do przygotowywania drinków i koktajli. 0,7 litra kosztuje około 40 złotych. Więcej o Ginie Lubuskim można poczytać pod adresem: http://www.lubuskibrand.pl/.