Obecnie w Polsce nastała moda na produkcję alkoholi w domowym zaciszu. Taki domowy trunek odznacza się wyjątkowym smakiem, aromatem i barwą. Każdy domowy trunek jest inny, zależy to bowiem preferencji twórcy, który może opracowywać własne receptury. Musimy jednak pamiętać, że domowy wyrób bimbru, likierów czy whisky nie będzie możliwy bez odpowiednich drożdży.
To właśnie ich zastosowanie gwarantuje potrzebną fermentację tzw. nastawu, czyli pierwotnego składnika alkoholi. Wielu sądzi, że skoro tak sprawa wygląda, wystarczy kupić w sklepie drożdże, dodać w trakcie przygotowania wybranego alkoholu i efekt końcowy będzie idealny. Niestety sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości, to musimy dobierać tylko najlepsze składniki. Wyjątkowy smak pozwala osiągnąć zastosowanie specjalnego rodzaju drożdży, tzw. drożdży gorzelniczych.
Drożdże gorzelnicze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka jakość, duża moc oraz gwarancja prawidłowego, szybkiego przeprowadzenia procesu fermentacji. Na szczęście dzisiaj na polskim rynku spopularyzowało się wiele rodzajów drożdży do fermentacji nastawów tzw. cukrowych czyli po prostu, wody z cukrem, ale także zbożowych oraz owocowych. Plusem tych drożdży jest krótki czas fermentacji nastawów z późniejszym przeznaczeniem do destylacji. W artykule podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie do wyrabianego alkoholu drożdże. Otóż wybór nie jest tak prosty, jakby mogło się wydawać. Właściwe dobranie drożdży jest szczególnie ważne dla tych, którzy po raz pierwszy będą próbować swoich sił w domowej produkcji alkoholu. Należy się przede wszystkim zastanowić, jakie są nasze preferencje, czego oczekujemy od fermentacji i jaki smak nas interesuje.
Co musisz wiedzieć?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że od rodzaju drożdży zależy szybkość procesu fermentacji. I tak np. drożdże turbo pozwalają na przeprowadzenie bardzo burzliwej i krótkotrwałej fermentacji. Działają tak, że 6 kilogramów cukru można zafermentować już w ciągu jednej doby. Pamiętaj, że drożdże, pozwalające na tak szybkie działanie, będą miały w nazwie cyfrę 24. Popularne są również drożdże oznaczone cyfrą 8., które przeznaczone do fermentowanie nastawów zawierających 8 kilogramów cukru, z tym, że proces trwa dłużej – do 5 dni. Moc samego nastawu zależeć będzie od ilości cukru w roztworze. Musisz jednak wiedzieć, że nie z każdym szczepem drożdży uzyskasz mocny zacier. Aby stworzenie wysokoprocentowego trunku było w ogóle możliwe, drożdże muszą mieć odpowiednią odporność na alkohol. W przeciwnym razie zginą zbyt wcześnie i fermentacja ustanie. Zdecydowana większość drożdży gorzelniczych nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania, ponieważ mowa tu o drożdżach aktywnych. Co więcej, w opakowaniu od razu znajdują się witaminy, minerały i pożywka. W ten sposób zawartość paczki można dodać bezpośrednio do nastawu, a fermentacja powinna ruszyć w ciągu kilku godzin.
Łączenie drożdży i proces fermentacji
Większość paczek drożdży gorzelniczych dostępnych na rynku, spokojnie wystarcza na zafermentowanie 25 litrowego nastawu. Bywa jednak, że w domowych warunkach chcemy od razu przygotować zacier z 50 lub 100 litrów. Wówczas należy dodać dwie, trzy albo cztery paczki drożdży w zależności od indywidualnych potrzeb. Opcja ta nie dotyczy jednak wszystkich drożdży gorzelniczych. Trzeba wybrać te, które można ze sobą łączyć. Odpowiednia informacja zamieszczona jest zwykle w opisie produktu lub na samym opakowaniu.Co do samego procesu fermentacji przy użyciu drożdży gorzelniczych, to trzeba stwierdzić, że przebiega on bardzo burzliwie. Z uwagi na to, naczynie z nastawem nie może być szczelnie zamknięte. Przygotowując zacier w pojemniku fermentacyjnym, należy pozostawić uchyloną pokrywę, a prowadząc fermentację w balonie, trzeba pozostawić naczynie otwarte.
Drożdże Coobra i Spiritferm
Przeglądając strony internetowe sklepów czy zaglądając na fora, na pewno natrafimy na drożdże Coobra oraz drożdże Spiritferm. Są one najczęściej wymieniane w poradnikach, a wynika to z bardzo prostego powodu. Coobra oraz Spiritferm to po prostu marki bardzo popularnych i dobrej jakości drożdży gorzelniczych. Ci dwaj producenci pierwsi wprowadzili swoje nowoczesne produkty na polski rynek, co jest jedną z przyczyn sukcesu Coobra i Spiritferm w świecie domowych gorzelników.