Cydr to napój alkoholowy, który ostatnimi czasy jest coraz bardziej popularny w Polsce. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii są uważani za szczególnych koneserów tego trunku. Co prawda cydr jest napojem alkoholowym, posiadającym niską zawartość procentów, jednak wciąż znacznie poszerza się grono jego wielbicieli.
Czym jest cydr?
Cydr, nazywany potocznie „jabłecznikiem”, jak sama nazwa wskazuje, jest alkoholem produkowanym głównie z dojrzałych jabłek. Wygląd oryginalnego, wysokiej jakości cydru powinien być klarowny lub delikatnie mętny. Ten trunek odznacza się niską zawartością alkoholu (zazwyczaj jest to ok. 1,2-8,5%)
Nie bez powodu mieszkańcy Wielkiej Brytanii są głównymi zwolennikami spożywania tego alkoholu. To właśnie przede wszystkim w tym kraju produkowany jest cydr. W 2013 r. jak głoszą przeprowadzone badania, wytworzono tam aż 9,735,000 hektolitrów tego napoju. Drugimi największymi producentami cydru, zaraz po Wielkiej Brytanii są: Hiszpania, Francja i Niemcy. Jednak ku zaskoczeniu większości, aż 69% spożycia tego alkoholu dotyczy krajów Europejskich, w tym również coraz częściej Polski.
Jak smakuje prawdziwy cydr?
Obecnie istnieje wiele smaków oferowanego przez producentów cydru. Oryginalny cydr jest wytrawny i tak jak w przypadku wina, charakteryzuje się nieco kwaskowatym, cierpkim smakiem, z delikatną nutą jabłek. Dostępne są również napoje słodkie, posiadające mocniejszy, jabłkowy smak i zapach. Alkohol przemysłowy może być półsłodki lub częściej słodki, a także posiadać charakteryzujący aromat owoców, z których się go produkuje. Coraz częściej twórcy cydru decydują się na wykorzystanie dodatkowego składnika np. żurawiny, maliny czy borówki. Takie napoje alkoholowe są już o wiele bardziej słodkie niż wcześniej wymienione.
Jaka jest cena dobrego gatunkowo cydru?
Koszt cydru zależy głównie od jego jakości, a także od pojemności opakowania, w którym się znajduje. Badania wykazują, że średnia cena za litr tego napoju alkoholowego wynosi około 20 zł, więc 6-7 złotych za butelkę o pojemności 330 ml (takie są najczęściej dostępne w sklepach).
W jakich miejscach kupować cydr?
Obecnie na rynku istnieje wiele producentów tego typu napojów alkoholowych. W popularnych sklepach spożywczych i znanych marketach możemy zakupić cydr od największych producentów (cydr lubelski, warka cydr, green mill cider). W mniejszych lokalach, w których sprzedaje się alkohole regionalne czy zagraniczne, dostępne są wysokiej jakości cydry, sprowadzane z innych krajów (Anglia, Francja, Niemcy).
Często właściciele małych sklepów, które oferują swym klientom zakup najwyższej jakości trunków, decydują się na skorzystanie z oferty znanych, dużych hurtowni alkoholowych, które obsługują setki miejsc w całym kraju, poczynając od dużych sieci spożywczych i regionalnych sklepów, a kończąc na popularnych restauracjach i barach. Jedną z najbardziej znanych i często wybieranych firm jest Eurocash Alkohole. Hurtownia ta oferuje swym klientom dostarczenie ekskluzywnego alkoholu, w tym również cydru, w wybrane miejsce w Polsce (posiada aż 49 oddziałów na terenie całego kraju).
Jak podawać cydr?
Ten trunek alkoholowy należy podawać w takiej temperaturze, w jakiej spożywa się popularne piwo. Warto więc przed serwowaniem, przechowywać go w lodówce. W przypadku cydrów naturalnych, w wysokiej jakości, zaleca się wypijać je w temperaturze 10-12 stopni C.
Cydr jest alkoholem, który serwuje się w wysokich, szerokich szklankach (tak jak piwo) lub nalewając go do rozszerzonych kieliszków z krótką nóżką.
Z czym podawać cydr?
Cydr stosowany jest głównie w czasie upałów jako alkohol orzeźwiający. Jednak podaje się go również podczas spożywania posiłków, głównie do wieprzowiny i innych tłustych mięs. Francuzi często serwują ten napój do swych regionalnych serów (brie, camembert), a także do naleśników gryczanych. W przypadku Anglii, cydr podawany jest serów np. cheddar, a także świetnie sprawdza się w towarzystwie ryb.