Nie trzeba być koneserem złocistego trunku, by wiedzieć, że samodzielne uwarzone piwo smakuje wyjątkowo. Jeśli jednak nie masz jeszcze doświadczenia w robieniu piwa w domu, a chcesz poczuć się, jak prawdziwy piwowar, dowiedz się, jak najlepiej się do tego zabrać.
Najogólniej rzecz ujmując, do domowego warzenia piwa potrzebujesz dwóch rzeczy: sprzętu oraz przepisu. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że osobom początkującym to nie wystarczy, dlatego poniżej wyjaśniamy, w jaki sprzęt musisz się zaopatrzyć i jak zrobić własne piwo.
Akcesoria do warzenia piwa
Jeśli chcesz warzyć piwo w warunkach domowych, musisz posiadać odpowiednie akcesoria. Możesz kupić kupić gotowy zestaw akcesoriów do produkcji złocistego trunku, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę z warzeniem piwa, albo samodzielnie go skompletować.
Jeżeli zdecydujesz się na drugi wariant, zadbaj, by w twoim zestawie nie zabrakło: pojemnika fermentacyjnego z pokrywką, kraniku do zlewania piwa, rurki fermentacyjnej, areometru do pomiaru cukru, termometru ciekłokrystalicznego oraz miarki do cukru.
Z czego robi się piwo?
Do warzenia piwa w domu potrzebujesz trzech podstawowych składników: słodu, drożdży oraz chmielu. Słód to skiełkowane i wysuszone ziarna zbóż. Do wyrobu słodu najczęściej wykorzystywane są ziarna jęczmienia, niemniej coraz większą popularnością cieszą się też słody pszeniczne, pilzneńskie, monachijskie, karmelowe, zakwaszające, palone czy wędzone.
Wśród pozostałych składników niezbędnych do wyrobu piwa wymienia się: drożdże, które umożliwiają zajście procesu fermentacji, oraz chmiel, decydujący o smaku i aromacie napoju.
Jak warzyć piwo?
Skoro wiesz już, jakich akcesoriów i składników potrzebujesz, możemy odpowiedzieć na pytanie: jak zrobić piwo domowe? Proces ten składa się z czterech głównych etapów: stworzenia zacieru, filtrowania brzeczki, warzenia i chmielenia oraz fermentacji.
Stworzenie bazy piwnej, czyli zacieru, polega na podgrzewaniu rozdrobnionego słodu w wodzie w odpowiednio dobranych proporcjach i temperaturze – w efekcie powstaje ekstrakt piwny zwany brzeczką. Jest to dość skomplikowana i czasochłonna czynność, dlatego świetną dla niej alternatywą jest zakup gotowego ekstraktu słodowego – szczególnie jeśli warzysz domowe piwo po raz pierwszy.
Drugi krok to filtrowanie brzeczki, polegające na oddzieleniu pozostałości nierozpuszczonego słodu od reszty syropu. Na trzecim etapie odcedzoną brzeczkę należy ponownie zalać wodą, a następnie gotować przez około godzinę aż będzie wrzeć. Chmiel należy dodać na początku oraz na końcu tego procesu – dzięki temu piwo zyska goryczkę, smak i aromat. Po upływie godziny brzeczkę możesz odstawić do schłodzenia.
Ostatni krok to szczepienie brzeczki drożdżami, czyli fermentacja. Po dodaniu drożdży, pozostaje ci już jedynie uzbroić się w cierpliwość – domowe piwo z reguły fermentuje się przez około tydzień. Później możesz przelać je do butelek i… cieszyć się własnym piwem!