Koniak nazywany bywa również wytrawną wódką, mimo że powstaje jako efekt destylacji wina. Niemniej, zaliczany jest do alkoholi wysokoprocentowych. W Polsce spotkać się można również z jego potoczną nazwą, która pochodzi właśnie od procesu destylacji. Przepalanka, bo tak ona brzmi, nawiązuj do przepalania substancji. Korzenie brandy sięgają jeszcze czasów starożytnych. Warto także wiedzie że zarówno serwowanie, jak i degustowanie tego trunku wiąże się z określoną kulturą.
Serwowanie brandy – jak to się odbywa
Picie brandy opiera się przede wszystkim na celebracji chwili, nie można zatem wypić na raz całego kieliszka. Koniak posiada specyficzny aromaty, który uwalnia się stopniowo, ważny jest także jego zapach oraz kolor. Wiedzieć należy zatem, że ten typ trunku podaje się w specjalnym kieliszku. Musi być on niski i posiadać okrągły kształt na grubej nóżce. W podobnych kieliszkach serwuje się także nalewki. Jeżeli nie dysponujemy tego rodzaju kieliszkami, to możemy je zastąpić szklanką o grubej podstawie, np. szklankami do whisky. Nie tylko szkło ma znaczenie, ale i temperatura podania. Co ciekawe, nie jest ona do końca jednoznaczna, ponieważ spotkać się można z dwoma stanowiskami. Zdaniem niektórych osób brandy powinno podawać się lekko schłodzone, inni twierdzą jednak, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie temperatura pokojowa. Sami musimy więc zdecydować, która opcja bardziej nam odpowiada. Równie istotna jest pora podawania koniaku. Najlepiej zrobić to podczas obiady. Koniak świetnie łączy się z posiłkiem, zwłaszcza z czerwonym mięsem. Stanie się zatem doskonałym uzupełnieniem wykwintnych dań.
Kultura picia brandy sprowadza się także do jego nalania. W związku z tym, że koniak sączy się powoli, jego zawartość w szklance powinna wynosić ok. ¼ wysokości naczynia.
Co zaserwować do koniaku?
Koniecznie musimy wiedzieć, że brandy nie podaje się podobnie jak whisky. Oznacza to więc, że nie popija się go od tak, bez zaserwowania jedzenia. Do koniaku pasuje szczególnie mocna kawa i gorzka czekolada, a także wszelkie desery oparte na wykorzystaniu tych składników. Do brandy podać można również lody. Jeżeli alkohol chcemy zaserwować samodzielnie, to warto zrobić to w postaci drinka. Smak brandy świetnie połączy się zwłaszcza z likierem pomarańczowym lub miętowym. Niektórzy decydują się także na zestawienie brandy z colą bądź ze spritem. Zneutralizować silny smak alkoholu można poprzez dodanie do drinku suszonych owoców.
Niezwykle ważne jest też jaki koniak wybierzemy. Spory wybór wysokiej jakości koniaków ma do zaoferowanie marka Hennessy.